Rajd rowerowy Drużyny Harcerskiej

27 września 2013r.

Szkolna Drużyna Harcerska rozpoczeła rajdem rowerowym rok harcerski  2013/2014. Uczniowie pod opieką p. Barbary Stachowicz odwiedzili gospodarstwo turystyczne „Hania”  w Cisowniku. Właściciel Andrzej Sosnowski zaprosił przybyłych na  lekcję historii pod tytułem: „Jak na wsi drzewiej bywało”.  W czasie prac w zagrodzie można było poznać urządzenia, które dawniej były wykorzystywane na wsi. Harcerze spróbowali swoich sił: tkając chodnik na krosnach, mieląc zboże w żarnach, ostrząc narzędzie na brusie,  obijając jęczmień na kaszę w stepie. Właściciel wyjaśnił czym różni się żelazko na duszę od żelazka na węgiel oraz uruchamiał szereg urządzeń niezbędnych w dawnym gospodarstwie: przeźmion, żuraw. Uczył też starych gier i zabaw. Po wyczerpujących zajęciach czekał na  wszystkich gorący poczęstunek przygotowany przez mamy - Annę Chudzik i Wiolettę Wyderską.  I choć bolały nogi  po jeździe rowerem, to warto było zobaczyć „jak na wsi drzewiej bywało”.